Wzrasta ilość sprzedawanych antybiotyków

Cypr jest państwem, w którym najszybciej rośnie liczba osób zażywających antybiotyki pozyskane bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W 2016 roku robiło tak 14% osób mieszkających na Cyprze.

Jest to trzykrotnie więcej niż jeszcze w roku 2013 – wynika z najnowszego opracowania Komisji Europejskiej dotyczącego antybiotykooporności. I nie jest pocieszające, że wyprzedzają nas Grecja (20%) i Rumunia (16%). Cypr wyprzedza w rankingu Bułgarię (12%) i Polskę (10%).

Na nasze nieszczęście praktycznie wszystkie leki są dostępne w aptekach na Cyprze bez recepty. Niestety nie wszyscy zdają sprawę z tego, że antybiotyki powinny być stosowane wyłącznie w uzasadnionych wskazaniach, a wybór antybiotyku zależy od rozpoznania klinicznego, patogenów wywołujących konkretne zakażenie (antybiotyki działają na różne bakterie), chorób towarzyszących oraz właściwości samego antybiotyku (np. zdolności penetracji do określonych tkanek). W jego doborze lekarz uwzględnia też potencjalne działania niepożądane oraz niekorzystne oddziaływania z innymi lekami, przyjmowanymi przez pacjentów ze schorzeniami towarzyszącymi.

Zanim więc sięgniecie po kolejną dawkę – skonsultujcie się z lekarzem! Skuteczność antybiotyku uzależniona jest od odpowiedniego stężenia w tkankach, które musi być utrzymywane przez określony czas, dlatego bardzo istotne jest przyjmowanie antybiotyków w dawce wyznaczonej przez lekarza i w regularnych odstępach (wliczając w to i dzień, i noc). I tak – niektóre antybiotyki stosujemy tylko raz na dobę (co 24 godziny), inne –  dwa razy na dobę (co 12 godzin), a jeszcze inne 3 razy na dobę (tzn. równo co 8 godzin). Należy bezwzględnie zachować stały, ustalony odstęp czasu pomiędzy przyjęciem kolejnych dawek leku i nie zmniejszać dawki kierując się myślą „mniejsza dawka – mniej działań niepożądanych”. Gdy antybiotyku będzie za mało, bakterie „nie zawahają się” skorzystać z okazji i znowu zaatakują. Stanowi to również dla nich coś w rodzaju „szczepionki” i może doprowadzić do uodpornienia na dany specyfik.
Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading