fbpx

Ambasador Cypru w Polsce wśród podpisanych pod listem otwartym

Pod opublikowanym w niedzielę listem otwartym 50. ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych działających w Polsce znajdziemy także podpis Ambasadora Republiki Cypryjskiej w Warszawie Petrosa Kestorasa. Dyplomaci wyrazili w nim poparcie dla działań na rzecz podniesienia świadomości społecznej o problemach dotykających osób LGBTI.

Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać – napisali w liście dyplomaci.

Pan Petros Kestoras jest Ambasadorem Republiki Cypryjskiej w Polsce od 2017 roku.

W liście otwartym dyplomaci napisali m.in. że uznają “przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka” a “szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans”.

Jak wskazali, aby to umożliwić, “a w szczególności, aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści”, konieczna jest wspólna praca na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji. Zdaniem ambasadorów dotyczy to szczególnie sfer takich jak edukacja, zdrowie, kwestie społeczne, obywatelstwo, administracja publiczna oraz uzyskiwanie oficjalnych dokumentów.

Pełną wersję listu znajdziecie tutaj >>>

Polskie władze twierdzą, że list jest niepotrzebny, gdyż prawa wszystkich w Polsce są jednakowe. Oto wybrane komentarze:

Tolerancja akurat należy do polskiego DNA. Wystarczy prześledzić ostatnią i przedostatnią historię, żeby się o tym przekonać. Nikt nas tolerancji nie musi uczyć, ponieważ jesteśmy narodem, który takiej tolerancji uczył się przez wieki i wiele świadectw tolerancji daliśmy – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Wydaje mi się, że jest to taki manifest ideologiczno-polityczny podpisany przez ambasadorów. Moim zdaniem bardzo nieprofesjonalny . Wmawia się coś, co nie jest faktem – powiedział Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta

Nie potrzebujemy tego rodzaju rad i opinii ze strony zewnętrznych czynników – stwierdził Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do listu – Polska gwarantuje wszystkim, również osobom homoseksualnym, pełnię praw

Uważacie, że prawa człowieka w Polsce są zagrożone? Skoro władze twierdzą, że wszystko jest w porządku – tak prawdopodobnie jest.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!