Ale o co chodzi? Jak to możliwe?

Minął ponad tydzień od naszego tekstu, w którym opisaliśmy problemy naszych czytelników z powrotem do domu na Cypr. Niestety, dostaliśmy więcej sygnałów od osób, które nie zostały wpuszczone na pokład samolotu z powodu braku dokumentu MEU-1 czyli yellow slip.

Do naszych próśb dotyczących podstaw takiego zachowania nie odniósł się ani przewoźnik, czyli WizzAir, ani pracujący na jego zlecenie Welcome Airport Services. Nie odpowiedziała nam także Ambasada Cypru w Warszawie a Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało, że nie jest kompetentne w tej sprawie. Rzecznik Prasowy Lotniska Okęcie napisał natomiast:

Bardzo nam przykro, że dochodzi do takich sytuacji na naszym lotnisku. Przekażemy Państwa uwagi do firm handlingowych, których pracownicy prowadzą proces boardingu i poprosimy o wyjaśnienia.

Skontaktowaliśmy się także z Cyprus Flight Pass, które odpowiedziało w imieniu swoim oraz ministerstw turystyki oraz transportu przesyłając nam fragment znanych nam już przepisów. Przedstawiciel tej wyodrębnionej komórki organizacyjnej, skontaktował się także z nami telefonicznie, gdyż nie mógł zrozumieć jak to możliwe, że ktoś kto ma ważny Cyprus Flight Pass nie został wpuszczony do samolotu. Potwierdził także nasze wcześniejsze informacje, że na cypryjskich przejściach granicznych, przez całą dobę, dyżurują pracownicy urzędu migracyjnego u których można potwierdzić prawo do wykonania testu na covid19 po przylocie na wyspę. Jego zdaniem, wystarczy jedynie odrobina dobrej woli ze strony pracowników lotniska aby potwierdzić ten fakt na lotnisku docelowym – niestety, jej jednak pracownikom Welcome Airport Services w Warszawie zabrakło.

Okazuje się więc, że sytuacja jest na tyle kuriozalna i niedorzeczna, że nikt nie potrafi znaleźć z niej wyjścia. Jeżeli więc lecicie na Cypr zabierzcie ze sobą oryginał MEU-1 lub wykonajcie wcześniej test w Polsce.

A co mogą zrobić osoby, które nie przyleciały.

Jak udało nam się ustalić, mogą żądać 600€ odszkodowania za „odmowę wpuszczenia na pokład” zgodnie z rozporządzeniem WE261. Proces może okazać się żmudny i uciążliwy, dlatego też radzimy scedowanie całej procedury na jedną z firm, które się tym zajmują profesjonalnie. Pomoc ekspertów jest bezpłatna – pobiorą oni prowizję po wypłacie odszkodowania.

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy ekspertów>>>

Jedną z takich firm jest AirHelp. Firma zapewnia, że nie jest to pierwszy przypadek kiedy udało jej się uzyskać odszkodowanie z powodu odmowy wejścia na pokład – wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie internetowej (tutaj), czekać na kontakt ze strony prawników firmy, podać numer konta i czekać na pieniądze…

Nerwów nikt nie zwróci – mamy jednak nadzieję, że zakupy za 600€ odszkodowania poprawią poszkodowanym humor.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading