Albo związki, albo praca

Hotelarze znaleźli sposób na negocjacje w sprawie układów zbiorowych: każą pracownikom odejść ze związków lub grożą zwolnieniem.

Związki zawodowe określają sposób postępowania jednoznacznie jako znęcanie się w miejscu pracy przed negocjacjami w sprawie układów zbiorowych. Z dochodzących do nich informacji wynika, że hotele wywierają presję na pracowników, aby zrezygnowali z członkostwa w związkach zawodowych, jeśli chcą zachować pracę.

Sekretarz generalny oddziału hotelowego związku Sek, Miltiades Miltiadou, powiedział, że wysłał do ministerstwa pracy list podpisany wspólnie z Peo, wzywając do wycofania pozwoleń obywateli państw trzecich na pobyt w trzech hotelach w Pafos.

Według Miltiadou powodem tego jest oskarżenie poszczególnych hoteli o wywieranie presji na lokalnych pracowników, aby zrezygnowali z członkostwa w związkach zawodowych. Twierdzi, że pracownikom mówi się, że jeśli nie opuszczą związków zawodowych, mogą zostać zwolnieni lub, alternatywnie, mogą nie zostać ponownie zatrudnieni w nowym sezonie.

Miltiadou powiedział, że jest to część podejmowanej przez hotele próby pozbycia się lokalnych pracowników w celu wykorzystania zezwoleń na zatrudnianie obywateli krajów trzecich, prawdopodobnie za niższą pensję.

Dodał, że miało to miejsce przed negocjacjami, które mają się rozpocząć wkrótce po wygaśnięciu układów zbiorowych pracy z końcem tego roku.

W marcu tego roku rząd podjął decyzję o podniesieniu odsetka obywateli państw trzecich, którzy mogą być zatrudnieni w niektórych sektorach biznesu, z 30 do 50 procent całkowitej siły roboczej.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!