Akrotiri Marsh – je warto zobaczyć!

Bagna Akrotiri są częścią unikalnego, objętego ochroną kompleksu mokradeł na półwyspie Akrotiri w dystrykcie Limassol, zaledwie 15 minut jazdy samochodem od centrum Limassol.


Teren ten jest idealny do obserwacji przyrody, zwłaszcza ptaków. Ten rozległy obszar jest miejscem gromadzenia się ptaków wodnych, a w okresie zimowym flamingów, oraz ptaków drapieżnych, w tym sokoła rudego. Inne godne uwagi, dobrze nam znane migracje ptaków występujące w dużej liczbie to czapla biała, ibis błyszczący, czajka czy żuraw.


Mokradła, które zajmują powierzchnię około 150 hektarów, są od 20 lat niezagospodarowane, co doprowadziło do nadmiernego wzrostu trzciny i wynikającej z tego utraty różnorodności ptaków i roślin. Ekosystem mokradeł bagien Akrotiri zależy od warstwy wodonośnej. Miejsce to uległo degradacji od czasu budowy tamy Kouris, która poważnie ograniczyła przepływ wody w dół rzeki w kierunku półwyspu.


Oprócz ptactwa można też napotkać krowy, konie i osły które w specjalnie wydzielonych obszarach, tak by nie niszczyć gniazd ptaków lęgowych, swobodnie wypasają się na bagnach. Działania te maja na celu kontrolę i poprawę warunków rozrodu ptaków brodzących poprzez zmniejszenie obszaru nadmiernie rozrastającej się trzciny i zwiększenia powierzchni łąk, tak by gatunkom umożliwić żerowanie i gniazdowanie.

Zwiedzający mogą oglądać zwierzęta z wież widokowych, których jest kilka na terenie mokradeł.

Spacer po mokradłach pozwala spojrzeć na życie na Cyprze z innej perspektywy. Z dala od hałasu miasta, w ciszy i spokoju można nasłuchiwać odgłosów natury.

Serdecznie polecam każdemu! Duża atrakcja dla dzieci. Lornetka bardzo wskazana, a w okresie opadów kalosze.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading