fbpx

Akrotiri Marsh – je warto zobaczyć!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Bagna Akrotiri są częścią unikalnego, objętego ochroną kompleksu mokradeł na półwyspie Akrotiri w dystrykcie Limassol, zaledwie 15 minut jazdy samochodem od centrum Limassol.


Teren ten jest idealny do obserwacji przyrody, zwłaszcza ptaków. Ten rozległy obszar jest miejscem gromadzenia się ptaków wodnych, a w okresie zimowym flamingów, oraz ptaków drapieżnych, w tym sokoła rudego. Inne godne uwagi, dobrze nam znane migracje ptaków występujące w dużej liczbie to czapla biała, ibis błyszczący, czajka czy żuraw.


Mokradła, które zajmują powierzchnię około 150 hektarów, są od 20 lat niezagospodarowane, co doprowadziło do nadmiernego wzrostu trzciny i wynikającej z tego utraty różnorodności ptaków i roślin. Ekosystem mokradeł bagien Akrotiri zależy od warstwy wodonośnej. Miejsce to uległo degradacji od czasu budowy tamy Kouris, która poważnie ograniczyła przepływ wody w dół rzeki w kierunku półwyspu.


Oprócz ptactwa można też napotkać krowy, konie i osły które w specjalnie wydzielonych obszarach, tak by nie niszczyć gniazd ptaków lęgowych, swobodnie wypasają się na bagnach. Działania te maja na celu kontrolę i poprawę warunków rozrodu ptaków brodzących poprzez zmniejszenie obszaru nadmiernie rozrastającej się trzciny i zwiększenia powierzchni łąk, tak by gatunkom umożliwić żerowanie i gniazdowanie.

Zwiedzający mogą oglądać zwierzęta z wież widokowych, których jest kilka na terenie mokradeł.

Spacer po mokradłach pozwala spojrzeć na życie na Cyprze z innej perspektywy. Z dala od hałasu miasta, w ciszy i spokoju można nasłuchiwać odgłosów natury.

Serdecznie polecam każdemu! Duża atrakcja dla dzieci. Lornetka bardzo wskazana, a w okresie opadów kalosze.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!