fbpx

Akinci: otworzymy przejścia gdy zgodzi się południe

Przywódca Turków cypryjskich Mustafa Akinci powiedział w kanele telewizyjnym Kanal T, że współpraca i zrozumienie są konieczne do ponownego otwarcia przejść granicznych między północą i południem. Powiedział także, że błędem były decyzje o jednostronnym zamknięciu przejść, stwierdził, że nie należy ich ponownie otwierać jednostronnie w ten sam sposób. Jego zdaniem warunkiem ponownego otwarcia przejść jest współpraca i zrozumienie.

Akinci  ostro krytykował  początkową decyzję Republiki Cypryjskiej o czasowym zawieszeniu operacji na przejściach ulicami Ledra, Dherynia, Astromeritis i Lefka pod koniec lutego, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wyraził także swój sprzeciw, gdy kilka tygodni później „rząd” turecko-cypryjski ogłosił również czasowe zamknięcie przejść Limnitis i Strovilii.

Przejścia w Ayios Dhometios, Ledra Palace i Pergamos są nadal otwarte, jednak ze względu na obecnie obowiązujące ograniczenia ludzie nie mogą przechodzić tam iz powrotem, ponieważ musieliby zostać umieszczeni w 14-dniowej kwarantannie podczas wchodzenia na którąkolwiek ze stron.

Obie strony stwierdziły, że otwarcie przejść nastąpi w późniejszych etapach złagodzenia środków ograniczających.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!