Akamas

Półwysep Akamas, według danych Planu Zarządzania i Ochrony Środowiska Banku Światowego/UE, obejmuje około 230 km2 i znajduje się na zachodnim krańcu wyspy Cypr. Jest to wspaniały, naturalnie piękny obszar, który nie został naruszony przez żadną działalność człowieka. Wyjątkowość tego obszaru na Cyprze, wyróżniająca się w całym basenie Morza Śródziemnego, jest skoncentrowana na jego cennym ekosystemie. Różnorodność flory i fauny, która znajduje się na tym stosunkowo niewielkim terenie jest naprawdę imponująca. Na Półwyspie Akamas rosną rzadkie rośliny endemiczne, oprócz tego żyją tam lisy, węże i inne gady oraz wiele gatunków ptaków wędrownych, które zatrzymują się tam na jakiś czas. Spośród łącznie liczących 128 endemicznych gatunków roślin na Cyprze, 39 znajdują się właśnie na półwyspie Akamas.

Safari na Półwyspie Akamas (by poolbandit

Oprócz znajdujących się na półwyspie siedlisk rzadkich gatunków, obszar ten jest również ważny ze względu na jego różnorodną roślinność i inne wyjątkowe zjawiska. Niektóre z nich to: lasy sosnowe i jałowcowe, lasy z roślinnością śródziemnomorską – makia, wąwozy, wydmy, klify itd.

Efekt erozji [Półwysep Akamas] (by poolbandit)

Na poziomie europejskim, Cypr a w szczególności obszar Akamas został zaklasyfikowany, jako jeden z 22 endemicznych obszarów w Europie i jednen z zaledwie trzech obszarach europejskich posiadających dwa lub więcej ograniczone zasięgi występowania gatunków ptaków.
Niezwykle ważną cechą tego półwyspu są znajdujące się na nim plaże. Akamas to ostatnie duże dziewicze wybrzeże pozostające na Cyprze i jeden z niewielu ważnych obszarów lęgowych żółwia morskiego w rejonie Morza Śródziemnego. Zarówno Loggerhead Turtle (Caretta caretta) i rzadszy gatunek: Żółw zielony (Chelonia mydas) składają tutaj gniazda; przetrwanie tego drugiego w tym rejonie jest uzależnione całkowicie od plaż znajdujących się na Półwyspie Akamas. Według danych IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody) zarówno żółwie Caretta-caretta, jak i Zielone żółwie zostały uznane, jako „zagrożony gatunek”. Według IUCN, roczna liczba samic legowych Zielonego żółwia w całym basenie Morza Śródziemnego może kształtować się na niskim poziomie takim, jak 325-375.Wąwóz Avakas (by poolbandit)

Niewątpliwie jedną z ciekawszych atrakcji znajdujących się na terenie Półwyspu Akamas jest wąwóz Avakas, który nie bez powodu jest uznawany za niesamowite dzieło natury. Do powstania tego wąwozu przyczynił się przepływający strumień przez skały wapienne tworzący ściany o wysokości 30 metrów oraz wytworne formacje skalne o długości 3 km. Wędrówka w tym miejscu uważana jest za dosyć trudną ze względu na specyficzne uformowanie wąwozu przez skały i bycie zbyt wąskim w pewnym punkcie. Dodatkowo jest tutaj dosyć ślisko a odwiedzający muszą wspinać się na skały lub kamienie. Dlatego też wskazane jest przygtowanie się na tego typu wycieczkę poprzez założenie odpowiednio wygodnego obuwia oraz ubrania a także zabrania ze sobą wody lub innych napojów (nie-alkoholowych). Przed wejściem do wąwozu należy poinformować o tym innych a najlepiej wybrać się tam w towarzystwie a nie samotnie.Tripadvisor PL 728x90


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading