Jak zapewne wiecie od dziś, od godziny 18:00, na terytorium Republiki Cypryjskiej mogą wjechać jedynie osoby będące jej rezydentami, mieszkańcami lub obywatelami – i to pod warunkiem posiadania certyfikatu wystawionego przez odpowiednie laboratorium stwierdzającego brak w organiźmie koronawirusa Covid-19.
Niestety, jak już pisaliśmy w naszych wcześniejszych tekstach, jest problem ze zdobyciem tego typu dokumentu – nikt go nie chce wystawić.
O 18:02 wylądował na lotnisku w Larnace samolot Qatar Airlines z Doha. Pomimo tego, że wylądował 33 minuty przed czasem (planowy przylot 18:35) cypryjskie władze zażądały zaświadczeń od pasażerów. Z powodu ich braku nikt nie został wpuszczony na Cypr.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra transportu załogi samolotów EasyJet o 19:15 z Manchesteru do Pafos i z Gatwick do Larnaki o 19:30 wprowadziły cypryjskie władze w błąd, informując, że wszyscy pasażerowie posiadają odpowiednie dokumenty. Po wylądowaniu jednak, w obydwu przypadkach okazało się, że tych dokumentów nie ma a samolotami podróżują głównie studenci wracający do domu.
Władze odmówiły pasażerom zgody na wyjście z samolotu. Jak informują cypryjskie media, pilotom nakazano powrót z pasażerami do miejsc z których przylecieli. Pasażerowie zbuntowali się i nie chcieli zająć swoich miejsc – piloci nie mogli wystartować. W tym samym czasie, poinformowane o całej sytuacji rodziny i znajomi osób z samolotów rozpoczęły protesty na lotniskach.
Na pokładach samolotów rozegrały się dantejskie sceny, nie lepiej było na samym lotnisku – płacz, lament, krzyki – właśnie tak reagowały rodziny i znajomi pasażerów. Na pokładzie samolotu, który wylądował w Larnace dwie osoby straciły przytomność:
Na lotnisko w Larnace udał się Minister transportu Yiannis Karousos i zezwolił pasażerom dwóch lotów na wejście na terytorium Cypru w drodze wyjątku. Ostrzegł, że przylot samolotów – w Larnace i w Pafos – był jednorazowy i nie powtórzy się, dopóki nowe przepisy wejścia ogłoszone w niedzielę będą obowiązywać. Zapowiedział także kroki prawne przeciwko EasyJet za złamanie przepisów republiki.
Minister poinformował, że wszyscy pasażerowie obydwu lotów zostaną przewiezieni w miejsca odizolowania, gdzie odbędą obowiązkową, 14. dniową kwarantannę. Karousos powiedział, że przedstawiciele firmy powiedzieli rządowi, że pasażerowie mają niezbędne certyfikaty, ale później „powiedziano nam, że najprawdopodobniej ich nie mają”. Jego zdaniem, zgodnie z dekretem pasażerowie nigdy nie powinni być wpuszczani do samolotów.
Zostaw swój komentarz: