Do parlamentu trafiła ustawa dająca prawo do adopcji dla par tej samej płci
Propozycję ustawy, która przyznaje parom tej samej płci prawo do adopcji dzieci, złożyli parlamentarzyści z ramienia ekologów Charalambos Theopeptou i Alexandra Attalidou.
Projekt ma na celu nowelizację ustawy o związkach partnerskich, tak aby osoby, które zawarły umowę związku partnerskiego, miały prawo do złożenia wniosku o adopcję, o ile małżeństwo zostało zawarte na podstawie Prawa małżeńskiego.
Jak stwierdziła pani Attalidou w rozmowie z Philenews, kiedy uchwalono ustawę o wspólnym pożyciu, wszystkie pary, które wybrały tę formę związku, miały wszystkie prawa innych par, które zawarły małżeństwo religijne lub cywilne, z jedynym wyjątkiem adopcji dzieci.
Uważam to za absurdalne, ponieważ stanowi to dyskryminację obywateli i dlatego należy ją znieść. Wierzę w równość wszystkich ludzi i orientacja seksualna nie może wykluczać adopcji dziecka.
Ktoś powinien zostać wykluczony z adopcji, jeśli nie jest dobrym ojcem – co roku dziesiątki dzieci doświadcza przemocy ze strony biologicznych rodziców.
Pani Attalidou zwróciła także uwagę na następujący paradoks, który ma miejsce dzisiaj: dwie kobiety, które zawarły umowę wspólnego pożycia, mogą bez problemu mieć dziecko z dawcą nasienia. Tej samej parze w obecnym stanie prawnym nie wolno adoptować dziecka.
Poseł podkreślił, że należy dokładnie sprawdzać potencjalnych rodziców, tak jak ma to miejsce w przypadku par heteroseksualnych, a obowiązkiem państwa jest zapobieganie adopcjom przez osoby, które dopuszczają się agresywnego zachowania.
Projekt ustawy zostanie przekazany Komisji Orzecznictwa do dyskusji.
Zostaw swój komentarz: