fbpx

Ach Ci cykliści…

Od kilku lat dzięki hojnym dotacjom z UE przeznaczonym na rozwój infrastruktury, Cypr rozbudowuje ścieżki rowerowe.

Kilka z tych projektów budzi zachwyt i uatrakcyjnia nadmorskie bulwary, ale kilka z nich ociera się o absurd – co prezentujemy na filmiku poniżej:


Wielu z nas w ostatnich miesiącach postanowiło zrzucić nadprogramowe pandemiczne kilogramy, właśnie przez jazdę na rowerze i zaczęły się problemy.

W latach poprzednich prawdziwą zmorą byli profesjonalni kolarze przyjeżdżający na Cypr na treningi, którzy w kilkuosobowych grupach potrafili zająć cala szerokość drogi. Teraz sporowców nie ma, ale problem pozostał ten sam – lokalni miłośnicy jednośladów – jak twierdzi ministerstwo nadal niechętnie korzystają z przeznaczonych dla nich ścieżek.

Oczywiście każdy kij ma dwa końce ,wiec każda strona ma swoje argumenty.

Cykliści twierdza, co mogę potwierdzić z własnego doświadczenia, że ścieżki rowerowe w centrach miast to porażka, np. centrum Agia Napy lub droga na McKenzie w Larnace. O ile jeszcze w tygodniu da się przejechać to w weekendy jest to niemożliwe, bo prędzej można zderzyć się czołowo z wózkiem dla dzieci, psem, deskorolką i najgorszymi ze wszystkich skuterkami elektrycznymi!

Poza centrum jest troszkę lepiej, ale to nie oznacza, że dobrze. Niejednokrotnie ścieżki kończą się w dziwnych miejscach i tak czy siak trzeba zjechać na drogę, co jest równie niebezpieczne np. zapadnięte studzienki kanalizacyjne nie pozwalające jechać przy krawędzi jezdni. Wychodzi na to, że ciągle najbezpieczniej jest poruszać się jezdnią o ile czynimy to z rozsądkiem i rozwaga choć np. ostatnio byłem świadkiem sytuacji gdzie dwóch dżentelmenów jadących powolutku i wesoło sobie plotkując na dwupasmowej drodze w okolicach słonego jeziora, przez co zmuszali samochody do gwałtownej zmiany pasa.

Teraz kilka ciekawostek prawnych dotyczących jazdy na rowerze:

  • rowerzysta nie stosujący się do znaków drogowych – mandat 50€
  • rowerzysta pod wpływem alkoholu lub narkotyków – kara taka sama jak w przypadku kierowania samochodem
  • rowerzysta poruszający się po zmroku bez oświetlenia – mandat 50€
  • rowerzysta bez kasku – mandat 50€

Tak więc drodzy zmotoryzowani i rowerzyści ,szanujmy się wzajemnie na drodze – pamiętajmy że mamy takie same prawa, a będzie mniej wypadków.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!