fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 24'C ☼
  • Nicosia 19'C ☼
  • Larnaca 19'C ☼
  • Ayia Napa 19'C ☼
  • Paphos 22'C 🌧
  • Limassol 24'C ☼
  • Nicosia 19'C ☼
  • Larnaca 19'C ☼
  • Ayia Napa 19'C ☼
  • Paphos 22'C 🌧

9 czerwca uruchomione zostaną lotniska

Dziś został zatwierdzony plan działania mający na celu złagodzenie ograniczeń lotów 9 czerwca, obejmujący początkowo 19 krajów, których obywatele potrzebowaliby odpowiedniego zaświadczenia przed lotem na Cypr. Minister transportu Yiannis Karousos ogłosił także zakończenie obowiązkowej kwarantanny 25 maja i otwarcie hoteli 1 czerwca zgodnie z protokołami zdrowotnymi.

Plan działania będzie obejmował dwie fazy, od 9 do 19 czerwca i od 20 czerwca.

Według Karousosa 19 krajów zostało podzielonych na dwie kategorie według ich aktualnych danych epidemiologicznych.Pierwsza kategoria obejmuje Grecję, Maltę, Bułgarię, Norwegię, Austrię, Finlandię, Słowenię, Węgry, Izrael, Danię, Niemcy, Słowację i Litwę. Sześć kolejnych zostało umieszczonych w kategorii „B”: Szwajcaria, Polska, Rumunia, Chorwacja, Estonia i Czechy.

W pierwszej fazie pasażerowie z krajów należących do obu kategorii musieliby przejść test Covid-19 przeprowadzony 72 godziny wcześniej, zanim mogliby wejść na pokład samolotu na Cypr. Obywatele cypryjscy i legalni rezydenci będą mogli przystąpić do testu po przybyciu na wyspę. Pozostaną w izolacji, aż do uzyskania jego wyniku.

W drugiej fazie, od 20 czerwca, podróżni z pierwszej kategorii nie musieliby przedstawiać zaświadczenia. Osoby przybywające z krajów drugiej kategorii (w tym z Polski) będą nadal potrzebować świadectwa zdrowia wydanego 72 godziny przed wylotem. Cypryjczycy i legalni rezydenci z tych krajów będą mogli przystąpić do testu na wyspie.

Minister powiedział, że loty z krajów nieuwzględnionych w tych dwóch kategoriach będą dozwolone, ale tylko dla obywateli Cypru lub legalnych rezydentów oraz osób, które uzyskały specjalne zezwolenie. Osoby z tych krajów będą potrzebować świadectwa zdrowia wydanego 72 godziny przed wylotem. Alternatywnie, test można wykonać na Cyprze, ale podróżni musieliby pozostać izolowani przez jeden dzień w wyznaczonym miejscu lub do momentu uzyskania wyniku.

Wszyscy pasażerowie przylatujący z krajów nieuwzględnionych w tych dwóch kategoriach pozostaną w domu w izolacji przez 14 dni. Koszt testu, podróży i kwarantanny pokrywa pasażer.

Osoby z krajów, których władze nie są w stanie zapewnić pasażerom testów, mogą zostać przetestowane po przybyciu na wyspę.

Ministerstwo zdrowia kontynuuje ocenę danych epidemiologicznych w różnych krajach, starając się zaktualizować kategorie.

Osoby poddane kwarantannie do 25 maja będą mogły wrócić do domu i spędzić pozostałe dni kwarantanny.

Skomentuj

Więcej w tym temacie: