20 lat temu otwarto przejścia z północą

Wczoraj minęło 20 lat od otwarcia przejść z północą – w tym czasie „granicę” przekroczono ponad 64 miliony razy

W poniedziałek minęło dokładnie 20 lat od przyjęcia unijnego rozporządzenia w sprawie zielonej linii, które reguluje przepływ osób i towarów między obiema stronami Cypru.

Rozporządzenie zostało przyjęte w odpowiedzi na niepowodzenie referendum w sprawie planu Annana pięć dni wcześniej, w wyniku którego Cypr był gotowy przystąpić do UE, choć był nadal podzielony.

UE podała w poniedziałek, że od czasu przyjęcia rozporządzenia w sprawie zielonej linii dokonano ponad 64 milionów przekroczeń w obu kierunkach .

Grecy cypryjscy i Turcy cypryjscy przekraczają zieloną linię z różnych powodów” – napisano

Mieszkańcy obu stron robią zakupy, odwiedzają restauracje, odwiedzają zabytki kultury oraz odwiedzają przyjaciół.

Pamiętajmy także o przedsiębiorcach, którzy prowadzą obecnie wymianę handlową przez zieloną linię i spotykają się z partnerami z drugiej społeczności, wielu Turków cypryjskich pracuje i studiuje obecnie w Republice.

Zielona linia odegrała kluczową rolę w zapewnieniu obu społeczności swobodnego korzystania z codziennego życia i czerpania wielu korzyści, jakie obie społeczności mają do zaoferowania”.

Zdaniem UE wartość handlu przez zieloną linię w 2023 r. wyniosła 16 mln euro, co stanowi „wyraźny skok” z 6,2 mln euro w 2021 r.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading