50€ mandatu za brak kasku rowerowego

Rząd wprowadza przepisy zezwalające na wysokie kary za brak kasku przy jeździe rowerem

Według literatury międzynarodowej używanie kasku ochronnego zmniejsza ryzyko poważnych urazów głowy o 69 proc., a śmiertelnych o 65 proc.

W opublikowanym rozporządzeniu wyraźnie zapisano, że kask ochronny musi spełniać określone normy.

Kask ochronny dla rowerzystów powinien być zgodny i oznaczony normą CYS EN 078:2012+A1, jednoznacznie stwierdzać, że jest przeznaczony dla rowerzystów oraz posiadać Deklarację Zgodności: CE

Na kasku powinna znajdować się także nazwa lub logo producenta, model kasku ochronnego, wyraźne oznaczenie, że jest przeznaczony do użytku przez rowerzystów, rozmiarem lub zakresem rozmiarów, jego wagą (w gramach), rokiem i kwartał produkcji. Na kasku powinny się znajdować odpowiednie teksty ostrzegawcze lub ograniczenia w użytkowaniu.

Dla dzieci do 14 lat jeżdżących na rowerze kask ochronny powinien być zgodny z normą CYS EN 1080:2013 i być oznaczony Deklaracją Zgodności: CE.

Zgodnie z odpowiednim Zawiadomieniem Urzędu Rejestracji Pojazdów Samochodowych, opublikowanym w Dzienniku Urzędowym 7 października, ten standard kasku jest odpowiedni dla rowerzystów oraz użytkowników deskorolek i rolek,

W przypadku jazdy bez kasku, policja wystawi mandat 50€.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading