fbpx

500 milionów euro na ratunek gospodarki

Unia Europejska potwierdza. Cypr znalazł się na pierwszej liście piętnastu krajów Wspólnoty, który otrzyma pomoc finansową w ramach programu SURE.

SURE (Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency) to program pomocowy, który w formie pożyczek ma pomóc krajom w ratowaniu gospodarki i utrzymaniu miejsc pracy. Dzięki tym środkom łatwiejsze będzie odbudowanie gospodarki po pandemii koronawirusa. Na cały system pomocowy Unia ma przeznaczyć 100 miliardów Euro.


Rząd Cypryjski jako jeden z pierwszych zgłosił się po owe środki. Wedle szacunków dla wyspy zostanie przeznaczone blisko 500 milionów Euro (dokładnie 479070000€) z tego funduszu. Cypr przedstawił osiem projektów na rozdysponowanie tych pieniędzy i wszystkie zostały przyjęte.

Środki te prawdopodobnie będą wspomagać utrzymanie obecnego systemu pomocy dla przedsiębiorstw i pracowników. Od dłuższego czasu mówi się bowiem, że rządowe konta świecą już pustkami i nie będzie możliwości przedłużenia tego programu. To było wysoce nie w smak przedsiębiorcom, którzy mówili wprost – „bez pomocy będziemy zmuszeni zamykać biznesy i zwalniać pracowników”.

Dużą presję na władze wywierały również związki, które groziły „nieprzyjemnościami” w razie masowego zwalniania pracowników.

Polsce w ramach tego programu zaoferowano około 11 mld euro.

Dzięki unijnym środkom sytuacja wydaje się być opanowana. Przynajmniej na razie.

Co będzie dalej – czas pokaże.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!