5% VAT na pierwsze mieszkanie

Cypryjski parlament zdecydował: pierwsze mieszkanie będzie można kupić z obniżonym podatkiem VAT

Niemal jednomyślnie parlament uchwalił ustawę zezwalającą na obniżoną stawkę podatku VAT (5%) na zakupi pierwszego mieszkania lub domu.

Zniżka VAT (pełna stawka wynosi 19 procent) ​​będzie obowiązywać od pierwszych 130 metrów kwadratowych pierwszego domu – zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i apartamentów – do wartości 350 000 euro, pod warunkiem, że całkowita wartość transakcji nie nie przekroczy 475 000 EUR, a całkowita powierzchnia zabudowy nie przekroczy 190 metrów kwadratowych.

Kolejna klauzula przewiduje, że w przypadku osób niepełnosprawnych obniżony podatek VAT będzie dotyczył pierwszych 190 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy.

Ustawa przewiduje również okres przejściowy, dzięki czemu nowe zasady nie mają zastosowania w przypadkach, gdy wydano pozwolenie urbanistyczne lub złożono wniosek o pozwolenie urbanistyczne w ciągu czterech miesięcy od wejścia w życie ustawy .

Na wejście w życie ustawy musi zgodzić się jeszcze Komisja Europejska – Cypr spełnił wszystkie warunki przez nią postawione i powinna zostać przez nią zaakceptowana.

Dyrektywa VAT 2017/541 pozwala państwom członkowskim na stosowanie niższej stawki na pierwsze domy w ramach polityki społecznej.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading