45. latkowie będą zaszczepieni najpóźniej w maju

Grupy wrażliwe i wszystkie osoby w wieku powyżej 45 lat powinny otrzymać pierwszą dawkę szczepionki Covid-19 najpóźniej do pierwszego tygodnia maja.

Przedstawiając zaktualizowany harmonogram dostaw, ministerstwo zdrowia powiedział, że do pierwszego tygodnia maja nastąpi gwałtowny wzrost liczby szczepień. Pomimo zmniejszenia dostaw AstraZeneca w całej Unii Europejskiej Cypr oczekuje dostawy 270000 dawek czterech licencjonowanych szczepionek, co zwiększy łączną liczbę dostaw od początku grudnia do 440000 dawek.

W oparciu o ten harmonogram oczekuje się, że kolejne 195000 osób otrzyma pierwszą dawkę do pierwszego tygodnia maja. Zgodnie z programem szczepień, do tego czasu grupy wrażliwe i osoby w populacji ogólnej w wieku 45 lat i starsze otrzymają pierwszą dawkę.

„Ministerstwo zdrowia jest nadal zaangażowane we wdrażanie krajowego planu szczepień przeciwko Covid-19, w zależności od dostępności szczepionek. Uznając, że szczepienia są najbardziej podstawową bronią w walce z kryzysem zdrowotnym, zachęca się wszystkich obywateli do dalszego wspierania tego narodowego wysiłku, wybierając szczepienia jako sposób na ratowanie życia ”- oświadczyło ministerstwo w swoich oświadczeniach.


Obecnie szczepione są osoby w wieku 66 lat i starsze. Ministerstwo nadało także priorytet pracownikom służby zdrowia i obecnie koncentruje się na dokończeniu szczepień grup wrażliwych.


Zdaniem Ministerstwa Zdrowia wszystkie szczepionki są bezpieczne i skuteczne i jak dotąd nie ustalono żadnych medycznych powodów uzasadniających podanie konkretnej szczepionki. Wczoraj, swoje badania szczepionki AstraZeneca opublikowali także Amerykanie. Przebadali oni blisko 33 tysiące osób, którym podano szczepionkę AstraZeneki, w tym osoby starsze oraz te z grup ryzyka. Szczepionka daje 79% ochrony przed zachorowaniem objawowym i 100% przed zachorowaniem ciężkim. Przebadano także osoby powyżej 65. roku życia – skuteczność szczepionki to u nich 80%.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!