fbpx
  • Limassol 29'C 🌥
  • Nicosia 32'C 🌥
  • Larnaca 32'C 🌥
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 29'C ☼
  • Limassol 29'C 🌥
  • Nicosia 32'C 🌥
  • Larnaca 32'C 🌥
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 29'C ☼

4 zamiast 12!

Jak to mogło się stać, że Grecja dała Cyprowi tylko 4 punkty na Eurowizji?

Nie milkną echa ostatniej Eurowizji na Cyprze. Mieszkańcy wyspy są zszokowani tym, że jury krajowe Grecji przyznało piosence „Break a Broken Heart” śpiewanej przez reprezentanta Cypru Andrew Lambrou jedynie 4 punkty. Za pewnik uważa się, że Cypr przyznaje 12 punktów Grecji a Grecja 12 punktów Cyprowi.

W przeszłości Cypr został pozbawiony dwunastu greckich punktów, ostatni raz w 2015 roku, wtedy jednak Ateny przyznały cypryjskiemu wykonawcy 10 punktów.

Grecji nie udało się wyjść poza etap półfinałowy z Victorasem Vernicosem i jego piosenką „What They Say”.

Pomimo reakcji, które pojawiły się dwa dni po koncercie w Liverpoolu, wielu greckich i niektórych cypryjskich komentatorów szybko oceniło decyzję krajowego jury w Atenach, uznając ją nawet za lekceważenie poparcia Grecji dla Cypru i problemu cypryjskiego.

Wielu Greków cypryjskich postrzegało to jako zdradę „ojczyzny”, podczas gdy wielu Greków postrzegało to jako znak, że Ateny oddalają się od Nikozji.

Sprawę zdrady komentują w mediach społecznościowych także cypryjscy politycy:

Całkowity brak wzmianki o Cyprze w greckiej debacie przez wszystkich bez wyjątku przywódców politycznych był mniej sugestywny niż czwórka na Eurowizji, pokazując wszystkim, że dla ojczyzny Cypr jest daleko – powiedziała była minister sprawiedliwości Emily Yiolitis

Grecja i Cypr mają wspólny język i religię, mimo że ten ostatni jest odrębnym krajem, a wielu Greków cypryjskich uważa Ateny za „ojczyznę”.

Cypryjski celebryta, Tasos Tryfonos, również wyraził swoje oburzenie z powodu czterech punktów przedstawionych przez Grecję, mówiąc, że grecka komisja powinna się wstydzić.

Gdyby Grecja przyznała Cyprowi 12 punktów, na które obiektywnie zasłużyła, Cypr zająłby miejsce w pierwszej dziesiątce. Szkoda – powiedział.

Były minister spraw zagranicznych Nikos Kotzias, który był obecny podczas nieudanych rozmów cypryjskich w 2017 r., powiedział:

Cztery punkty przyznane Cyprowi na Eurowizji nie stanowią problemu, ale wynik jest kolejnym przykładem prób dystansowania się podejmowanych przez wiele stron suwerennego establishmentu. społeczności greckiej z wielkiej wyspy i problemu cypryjskiego.

Grecka gwiazda muzyki pop, Katy Garbi, również zabrała głos w tej sprawie, mówiąc, że jeśli Grecja nadal będzie tak traktować Cypr, Nikozja zabierze im ser halloumi i cypryjską gwiazdę muzyki pop Annę Vissi.

Sprawa komentowana jest także na cypryjskich ulicach – Cypryjczycy są wprost oburzeni tym, że :matka Grecja” nie wsparła ich kraju.


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty