fbpx
  • Limassol 28'C 🌥
  • Nicosia 31'C 🌥
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 29'C ☼
  • Paphos 29'C 🌥
  • Limassol 28'C 🌥
  • Nicosia 31'C 🌥
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 29'C ☼
  • Paphos 29'C 🌥

Obchody Święta Konstytucji 3. Maja na Cyprze

4 maja w sali bankietowej hotelu Hilton Park w Nikozji Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej, we współpracy z Honorowym Konsulem Generalnym RP panem Loukisem Papaphilippou, wydała przyjęcie z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Na przyjęcie wydane z okazji Święta Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej przybyli przedstawiciele cypryjskich władz, kręgów gospodarczych, naukowych i kulturalnych oraz korpus dyplomatyczny i kierownictwo UNFICYP. Honorowym gościem był Minister Spraw Zagranicznych Cypru – pan Ioannis Kasoulides.

Polskę reprezentowali: Ambasador RP na Cyprze Pani Barbara Tuge-Erecińska oraz Konsul RP Pan Tomasz Wielgomas.

Minister Spraw Zagranicznych Cypru  pan Ioannis Kasoulides, który przywołał w swoim wystąpieniu znakomite relacje między Polską a Cyprem, których początki sięgają XIV wieku.  Z kolei ambasador Barbara Tuge – Erecińska przypomniała historię powstania Konstytucji 3 Maja  i jej znaczenie dla Polski i Polaków na przestrzeni wieków.  Ambasador  wskazała na dynamiczny  rozwój dwustronnych stosunków między naszymi krajami, zwłaszcza od czasu przystąpienia Polski i Cypry do UE.  Potwierdzeniem znaczenia współpracy była ubiegłoroczna wizyta Ministra Spraw Zagranicznych RP  pana Witolda Waszczykowskiego w Nikozji.  

Pani ambasador poinformowała gości o staraniach Łodzi o uzyskanie prawa do organizacji EXPO 2022, zachęcając ich do zapoznania się z wystawą oraz prezentacją multimedialną, które towarzyszyły wydarzeniu wyrażając nadzieję, że Łódź może liczyć na głos Cypru  w Biurze Wystaw Międzynarodowych w Paryżu.

Imprezie towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu polsko-cypryjskiego kwartetu smyczkowego Amiche , a goście mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich specjałów.

[Best_Wordpress_Gallery id=”7″ gal_title=”3 maja”]

Zdjęcia Urszula Kosińska ze Szkoły Języka Polskiego na Cyprze oraz ze strony internetowej Ambasady RP w Nikozji; tekst na podstawie relacji ze strony Ambasady.

Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty