300 kg śmieci na plaży w Larnace

Z okazji Europejskiego Dnia Sprzątania, w okolicach Xylotymbou została zorganizowana akcja zbierania śmieci na plaży.

Akcja sprzątania miała miejsce w schronisku rybackim Xylotymbou i została zorganizowana przez bazy brytyjskie (SBA) z okazji Europejskiego Dnia Sprzątania. Uczestniczyli w nej policjanci SBA, żołnierze, nurkowie, członkowie organizacji pozarządowej Enalia Physis, centrum badań środowiskowych, Rady Społeczności Xylotymbou i Pyla oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej Xylotymbou.

Robin Edwards, dyrektor ds. lokalnych brytyjskich SBA, wspomniał, że podobne wydarzenie odbyło się w zeszłym roku, a ilość zebranych śmieci w tym roku jest mniej więcej taka sama. Jednak ważne jest, aby każdy zrozumiał, jak ważne jest sprzątanie śmieci z plaż i ogólnie ze środowiska.

Chcemy przekazać wiadomość, że brytyjska administracja SBA dba o środowisko Cypru i każdy powinien zabierać śmieci do domu, aby uniknąć zanieczyszczania morza i wybrzeża” – powiedział Edwards.

Odpowiadając na powiązane pytanie, wyraził pewność, że dokonuje się postęp, a ludzie stają się coraz bardziej świadomi ekologicznie, jeśli chodzi o wysiłki porządkowe. Jednak zawsze jest miejsce na ulepszenia.

Zauważył, że brytyjska administracja SBA, we współpracy z różnymi departamentami SBA i Republiką Cypryjską, każdego roku dąży do tego, aby Cypr był bardziej ekologiczny.

Mario Papageorgiou, dyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem Enalia Physis, stwierdził:

Co roku wspieramy wysiłki brytyjskich samorządów lokalnych na rzecz tego konkretnego sprzątania i jesteśmy odpowiedzialni za sortowanie i ważenie zebranych śmieci według kategorii.
W tym roku zebraliśmy 295 kilogramów śmieci, w tym 60 kilogramów różnych tworzyw sztucznych, w tym butelek plastikowych, 10 kilogramów butelek szklanych, 13 kilogramów puszek metalowych, 73 kilogramy opon samochodowych i 3 kilogramy opakowań papierowych
”.

Frixos Kyriakou, reprezentujący wolontariuszy, pochwalił działania porządkowe, zwłaszcza że obejmowały zarówno dno morskie, jak i plażę. Potępił wyrzucanie much i stwierdził, że do najczęstszych znalezisk podczas sprzątania należą filiżanki i pokrywki do kawy, „które z pewnością są przedmiotami, które ludzie wyrzucają celowo.

Takich przedmiotów nie przynosi wiatr ani morze” – zauważył.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!