250 ton śmieci w najdłuższej rzece Cypru

Trwają prace nad usunięciem około 250 ton śmieci wyrzuconych w korycie rzeki Pedieos.

Pedieos to najdłuższa rzeka Cypru. Liczy 100 kilometrów długości. Wypływa w górach Trodos. Następnie płynie w kierunku północno-wschodnim przez równinę Mesaoria i Nikozję. Wpływa do Zatoki Famagusta Morza Śródziemnego.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że gmina Lakatamia usunęła do ​​tej pory około 15. ciężarówek ze śmieciami. Usunięto stare meble, sprzęt domowy, ozdoby ogrodowe – wszystko trafi do koncesjonowanych jednostek zagospodarowania odpadów.

„Zbiórka śmieci będzie kontynuowana w najbliższych dniach, łącznie ponad 250 ton zostanie usuniętych z tego obszaru” – powiedział. 

Decyzja o usunięciu śmieci została podjęta po wizycie komisarz ds. środowiska Klelii Vassiliou, po skargach w mediach społecznościowych dotyczących przekształcenia koryta rzeki Pedieos w śmietnik.

„Zdjęcia zarejestrowane w okolicy przez urzędników Departamentu Środowiska są rozdzierające serce i przynoszą wstyd dla naszego kraju i naszej kultury” – powiedziała.
„Tony śmieci nagromadzone w korycie rzeki Pedieos są wynikiem ciągłego i nieodpowiedzialnego wysypywania śmieci przez niewielką część ludzi i zagrażają delikatnej równowadze ekosystemu rzecznego, niszczą bogactwo naturalne kraju i degradują środowisko.

Co ciekawe Zieloni poinformowali, że także gmina Lakatamia również wysypywała gruz budowlany do koryta rzeki.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading