2000 żółwich gniazd w zatoce

W ubiegłym roku ponad 2000 gniazd należących do żółwi Chelonia Mydas  i Caretta Caretta znajdowało się w zatoce Polis Chrysochous i na zachodnim wybrzeżu. 

Żółw zielony, sklasyfikowany jako „zagrożony”, rodzi się głównie w zachodnim regionie Akamas.

Biolodzy ze Śródziemnomorskiego Towarzystwa Badań i Ochrony Żółwi wraz z innymi członkami stowarzyszenia dążą do  uświadomienia społeczeństwu, że żółwie są ważnymi gatunkami, a ich ochrona umożliwiła przeżycie większej liczby gatunków i siedlisk, zarówno w morzu, jak i poza nim. 

Ludzie chcą zobaczyć żółwie, ale muszą zrozumieć, że żółwie nie chcą widzieć ludzi. Potrzebują spokoju, a ludzka ciekawość nieumyślnie wyrządza szkody.

Przetrwanie żółwi zależy od spokojnego otoczenia, dlatego jeśli ludzie chcą je chronić, muszą szanować ich potrzeby.

Program ochrony żółwi rozpoczął się w 1976 roku. Po zlokalizowaniu preferowanych przez żółwie plaż, w 1978 roku powstała pierwsza stacja na plaży Lara. Jeżeli ktoś z Was był na Safari, na sto procent wszystko wwidział, bo Savvas i Marios tego dopilnowali. 

Żółwie Chelonia Mydas i Caretta caretta odwiedzają ten konkretny obszar. Odkrycia są codziennie rejestrowane, a stacja meteorologiczna  która tam powstała monitoruje  temperatury, wiatry i fale.

Pistentis nalega, aby wszyscy chronili żółwie i nie przebywali na plaży w nocy paląc ogniska, rozkładając parasole i leżaki – oprócz niszczenia gniazd zmienia się temperatura piasku, co wpływa na jaja.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading