Cypryjska kuchnia nieodparcie kojarzy nam się z oliwą, bazylią, oregano i oliwkami. Jednak nie tylko te produkty są dla niej charakterystyczne. Jednym ze znaków rozpoznawczych cypryjskich potraw są sery. Cypr słynie z trzech gatunków sera, halloumi, Kefalotyri i Anari.
Halloumi
to ser z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego, często z dodatkiem mięty.
Jest serem półtwardym, o białym kolorze, cechującym się dużą elastycznością. Jego skład stanowi do 46% wody, co najmniej 43% tłuszczu, około 22% białka i 3% soli. Może być spożywany świeży lub dzięki wysokiej temperaturze topnienia, jako smażony lub grillowany. W 2021 roku ser wpisany został do unijnego rejestru produktów o chronionej nazwie pochodzenia (ChNP).
Ser Kefalotyri
oryginalnie wytwarzany jest z mleka owiec lub z domieszką mleka koziego. Można go jednak wyrabiać również z mleka krowiego połączonego z kozim lub owczym. Zaliczany jest do żółtych serów twardych dojrzewających. Leżakuje minimum 3 miesiące w ściśle określonych warunkach. Musi mieć konkretną temperaturę i wilgotność. W początkowym okresie dojrzewania jego smak jest dosyć łagodny, jednak z czasem staje się bardziej pikantny. Dzięki temu potrafi zaskakiwać i inspirować miłośników jedzenia na całym świecie.Technika jego produkcji sięga czasów Bizancjum, czyli ma ponad 5,5 tysiąca lat!
Ser Anari
to łagodny ser serwatkowy, o kredowo białym kolorze i o miękkiej konsystencji, pod wieloma względami bardzo przypomina twaróg czy ricottę. Stosowana serwatka jest zwykle produktem ubocznym w procesie produkcji innych twardszych serów,między innymi Halloumi i Kefalotyria.
W 2005 roku , jeden z głównych producentów sera na wyspie zdobył w konkursie World Cheese Aworard w Wielkiej Brytanii srebrny medal .
Cypryjskie sery sprawdzą się zarówno na kanapki, jak i do posypywania gotowych gorących dań, np. z makaronem w roli głównej. Można je stosować do wypieków, do różnego rodzaju farszów oraz sałatek. Z powodzeniem można eksperymentować z nimi w kuchni, korzystając z typowo cypryjskich składników, takich jak: mięso – różne rodzaje, bakłażany, oliwki, pomidory. Można je smażyć, zapiekać i grillować, jeść na zimno lub gorąco. Zawsze wniosą do potrawy nieco wyjątkowości i smaku.
Stanowią też doskonałe uzupełnienie modnych w ostatnim czasie tzw. desek serów lub desek przekąsek. Bardzo dobrze komponują się z białym winem.
A może Wy znacie jakieś inne, wyjątkowe cypryjskie sery?
Zostaw swój komentarz: