18 miesięcy oczekiwania na zasiłek

W teorii zasiłek ma pomóc w szybkim opuszczeniu mieszkania. Problem jednak w tym, że trzeba na niego czekać nawet 18 miesięcy!

Na pierwszy zasiłek dla bezrobotnych na Cyprze trzeba średnio czekać 3 – 4 miesiące od rejestracji, na zasiłek chorobowy ponad pół roku. Okazuje się jednak, że zasiłek, który w teorii ma pomóc szybko wyprowadzić się z dotychczasowego mieszkania wnioskodawcy czekają nawet 18 miesięcy.

Sprawa była omawiana na posiedzeniu komisji ds. uchodźców Izby Reprezentantów, która rozpatrywała skargi dotyczące czasu upływającego od złożenia wniosku o zasiłek, jego zatwierdzenia, do faktycznej wypłaty kwoty. 

Właściwym wydziałem jest  Specjalna Służba Opieki i Rehabilitacji dla Przesiedleńców, która oferuje kilka programów wsparcia mieszkaniowego.

Według przewodniczącego komisji Nikosa Kettirosa (Akel) w okręgach Limassol i Pafos rozpatrzenie takich wniosków o dotację zajmuje 18 miesięcy, 12 miesięcy w dzielnicach Larnaka i Famagusta, i 15 miesięcy w dystrykcie Nikozji. A po uzyskaniu zgody mija coraz więcej czasu, zanim środki trafią na konta beneficjentów. 

Doszliśmy do punktu, w którym wykonawcy i deweloperzy nie chcą sprzedawać mieszkań ani domów uchodźcom… ponieważ ci ludzie [uchodźcy] otrzymają pieniądze za dwa lata” – powiedział Kettiros. 

Aby wnioskodawca mógł otrzymać dofinansowanie ze Służby Specjalnej, musi najpierw zawrzeć umowę na zakup lokalu mieszkalnego. 

Poseł stwierdził, że odwieczna wymówka, że ​​w Służbie Specjalnej brakuje personelu, nie jest wystarczająca. Zwrócił także uwagę, że ilekroć urzędnicy wypowiadają się w tej sprawie w parlamencie, twierdzą, że wnioski są rozpatrywane w ciągu miesiąca; jednak gdy ci sami urzędnicy zajmują się bezpośrednio wnioskodawcami, informują ich, że zajmie to około roku. 

Ustawodawcy zaproponowali cyfryzację procesu składania wniosków, tak aby wnioskodawcy mogli składać wnioski przez internet. 

Nie może być tak, że sektor publiczny nadal pracuje z papierem… a potem zastanawiamy się, dlaczego zajmuje to 18 miesięcy” – zauważył Kettiros. 
Wnioski zatwierdzone w okręgu Nikozji we wrześniu 2023 r. zostały złożone w maju 2022 r.    

To może posłowie zajmą się teraz przyspieszeniem wypłat pozostałych zasiłków, czyli tych które od dawna składane są elektronicznie a i tak ich wypłata trwa i trwa…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!