Pierwszym krokiem było podpisanie 16 grudnia 1991 roku Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 roku przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach formalnego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Cztery lata później rozpoczęły się właściwe negocjacje akcesyjne z UE.
Coraz więcej Europejczyków uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej jest dobrą rzeczą. Jest o tym przekonanych 57 proc. obywateli UE. W przypadku Polski jest to 71 proc. – wynika z najnowszego badania Eurobarometr.
57 proc. to wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Poparcie dla UE jest obecnie na podobnym poziomie, jak przed światowym kryzysem gospodarczym – w 2007 roku 58 proc. Europejczyków uważało, że UE jest dla nich korzystna.
Dane dla Polski, jeśli chodzi o sympatyków UE, są znacznie powyżej unijnej średniej. 71 proc. Polaków uważa, że członkostwo w UE jest czymś dobrym, a 5 proc. – że złym. 22 proc rodaków uważa natomiast, że członkostwo nie jest ani dobre ani złe.
A Wy jak uważacie?