1 lipca ruszy śmieciowy program

Do końca roku dwie trzecie Cypru będzie płacić za tyle śmieci ile ich wyprodukuje.

Departament Środowiska ogłosił, że do końca roku prawie dwie trzecie Cypru będzie korzystać z programu gospodarki odpadami „Płać za wyrzucanie”.

Departament podał, że system zacznie obowiązywać 1 lipca, a sześć gmin, w których zamieszkuje 30 procent populacji, jest gotowych zakończyć badania w marcu i ustali ceny za torby i pojemniki na śmieci. Władze gmin ustalą także, ile kontenerów na śmieci będzie potrzebnych.

Starszy urzędnik w Departamencie Środowiska Eleni Constantinidou powiedziała Cypryjskiej Agencji Informacyjnej, że te sześć gmin to: gmina Latsia, gmina Lakatamia, Ayia Varvara, południowa gmina Nikozja, gmina Aradippou, gmina Larnaka, gmina East Limassol i gmina Polemidia.

Według departamentu oczekuje się, że do czerwca 2024 r. gminy Nikozja, zachodnia gmina Limassol i gmina Limassol zakończą badania. Obszary te zamieszkuje 37% populacji.

Kolejnych dziewięć obszarów, na których zamieszkuje 21,5 proc. populacji, zakończy przygotowania latem lub na początku września, a kolejne – w listopadzie, na którym mieszka 11,15 proc. populacji.

Na podstawie prezentacji badania przeprowadzonego dla gminy Aradippou i wstępnych danych szacuje się, że stawka za torby wynosi 6 centów za litr, tj. torba 10-litrowa będzie kosztować 60 centów, torba 35-litrowa 2 EUR, a torba 10-litrowa będzie kosztować 60 centów. Worek 56-litrowy 3,33 €.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading