Спутник V wyląduje na Cyprze?

Szczepionka Спутник V nie została jeszcze zatwierdzona przez Komisję Europejską – co więc z turystami z Rosji?

Jak zapewne doskonale wiecie, w chwili obecnej, Komisja Europejska zatwierdziła do użytku szczepionki trzech firm: Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca. Część krajów Europy, które „żyją” z turystów (w tym Grecja, Hiszpania oraz Cypr) żąda, aby Komisja Europejska wprowadziła specjalny dokument na podstawie którego osoby zaszczepione będą mogły bez problemu podróżować po Europie. Przypomnijmy, że „zielony paszport” już został wprowadzony specjalnym porozumieniem pomiędzy Cyprem oraz Izraelem. W dokumencie zapisano jednak, że osoby zaszczepione szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków bez problemu będą mogły przylecieć na Cypr.

Problem pojawia się w przypadku Rosji – w chwili obecnej, pomimo zapowiedzi cypryjskiego rządu, nie można podpisać podobnego porozumienia z tym krajem – mieszkańcy Federacji Rosyjskiej są szczepieni preparatem Спутник V, który to nie został jeszcze dopuszczony jako lek na terenie Unii Europejskiej.

Cypryjscy posłowie zażądali od władz Cypru, aby w związku z problemami w dostawach „unijnych” szczepionek, Cypr zakupił od Rosji tamtejszy produkt. Rosyjski producent szczepionek gwarantuje skuteczność na poziomie powyżej 90% – szczepionka została zarejestrowana już w ponad 30. krajach na świecie w tym przez Węgry.

Według wiceministra turystyki Savvasa Perdiosa, zawartego z Izraelem „paszportu szczepień” nie można obecnie powtórzyć z innymi krajami. Cypr nie chce wysyłać do turystów informacji, że na wyspę moga wjechać jedynie osoby zaszczepione.

Jak będzie wyglądał tegoroczny sezon turystyczny na Cyprze? Z całą pewnością Cypr nie pobije rekordów z lat poprzednich. Dwa najważniejsze dla Cypru rynki, czyli brytyjski i rosyjski, w chwili obecnej są zamknięte. Pierwszy z powodu mutacji wirusa a drugi z powodu niewłaściwej szczepionki.

Pozostaje nam jedynie nadzieja, że do rozpoczęcia sezonu coś się jeszcze zmieni…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading